Zná Váš prvňáček zásady bezpečného chování na ulici?

Změněno 13.3.2017

I my chceme přispět k bezpečnosti vašich dětí a z tohoto důvodu vám nabízíme několik základních rad:

• Pokud dítě odchází z domova jako poslední mělo by zkontrolovat okna a dveře zda jsou zavřené a při odchodu řádně uzamknout.
  • Klíče nenosit viditelně na krku.
  • Při cestě do školy, do zájmového kroužku, sportovního oddílu s nikým cizím se nedávat do řeči a nikam s ním nechodit.
  • Nenastupovat do auta!
  • Stále platí, od lidí které neznáme si nic nebrat.
  • Pokud se stane a dítěti někdo ubližuje, nebo ho obtěžuje je potřeba tuto událost podle konkrétní situace ohlásit a to paní učitelce, policii, rodičům. Aby se dítě do těchto situací nedostalo, zvolte mu bezpečnou trasu i když bude delší. Cesta by neměla vést úseky, kde se lidé nezdržují , kde jsou tmavé kouty zarostlé keři, kde není pouliční osvětlení- to platí pro zimní období.
  • Vhodné je ukázat, v kterých místech se má přecházet vozovka. Přes silnici přecházíme tam, kde je vyznačený přechod pro chodce, ale i zde je potřeba zdůraznit, že nemáme absolutní přednost před vozidly a vždy dáváme pozor. Nejprve se řádně rozhlédneme vlevo, vpravo, vlevo a teprve, když vozidlo zastavuje nebo je dostatečně vzdáleno od přechodu přecházíme na druhou stranu! To platí i při přecházení na zelenou. Neboť nejsou všichni řidiči ukázněni a při srážce dítěte s vozidlem dochází k vážným zraněním. Navíc, i když máme na semaforu zelenou, je třeba důkladně se rozhlédnout, a to z toho důvodu, že téměř na každé větší světelné křižovatce v Prostějově mají současně s chodci zelenou i řidiči v určitém směru! Při přecházení přes přechod se nezdržujeme a rychlým krokem se snažíme co nejrychleji opustit vozovku, chodíme vpravo.

Přejeme Vašim dětem, aby se vždy ze školy a z různých kroužků vracely domů ve zdraví a v pořádku.

Zdroj: Skupina prevence Městské policie Prostějov